28 Ocak 2013 Pazartesi

ZEYTİNLİ VE PEYNİRLİ ÇÖREK

Çok geciken bir sofra , ama sebebi "blogger"da yaşadığımız resim yükleyememe problemi!
Bir hafta süren ama bana sanki bir ay dinlenmişim gibi iyi gelen memleket ziyaretinden sonraki ilk iş gününe kısmetmiş bu sofrayı sizlerle paylaşmak.

Geçtiğimiz hafta sonlarından birinde, Senemciğim haricinde herkesi bu"altın günü" vesilesiyle tanıdığım ve ilk günden beri çok sevdiğimi her fırsatta dile getirdiğim arkadaşlarımla aylık toplantımız bendeydi.
Büyükten çok çocuk olan bu güzel topluluğa, çocukluk arkadaşım Ayşe'min Ankara ‘da olması ve tatlı oğlu Aras ile bize katılması, işi dolayısıyla bir süredir Samsunda yaşayan karnındaki bebişiyle Ankara-Samsun yolunu arşınlayan Burcucuğum da (Allah’ın izniyle bir an önce Ankara’da evinde sabitlenmesi  dileğiyle)  aramıza katılınca, planlanmadan oluşan bu grupla birlikte olmak beni çok mutlu etti.
Pek herkesle yeterince ilgilenemesem de umarım herkes de en az benim kadar güzel bir gün geçirmiştir. Bir kusurum olduysa af ola!
Bu güzel günün akşamında da eşimin arkadaşı , onun eşi (kendisi kısa süredir tanımama rağmen çok sevdiğim) Pınar (gerçekten elektrik frekans dedikleri şey uyunca ilk gün uyuyor, olmayınca da olmuyor) ve pıtırcık  oğulları Kağan ile olmak çok güzeldi…
Tabi bu arada ben masayı ve hazırladıklarımı pek çekemesem de bu toplantıdan bir şeyleri  az buçuk sizinle paylaşmaya çalışacağım…  

Masada olmayan blogumuzun ilk tariflerinden ayar köftesi, ilk kez denememe rağmen blogdaşım selviciğimin verdiği tüyolarıyla beğenileri rakipsiz toplayan damla sakızlı muzlu tatlım( ilk fırsatta tekrar yapıp sizinle tanıştıracağım )da o gün bizimleydi!
İlk sırada yapmayı ve yemeyi çok sevdiğim çok sık yapsam da bu gününe kadar çekip yayınlamak kısmet olmayan çörekleri paylaşacağım sizinle.   
Malzemeler:
Hamur için:
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı ılık su
1 su bardağı süt
1 paket yaş maya
2 yemek kaşığı şeker
Biraz tuz
Alabildiği kadar un
İç harç:
Beyaz peynir
Maydanoz
Zeytin ezmesi
Üzeri için:
Yumurta sarısı
Çörek otu
Susam
YAPILIŞI:
1.Şekerli ılık suda maya eritilir. Karıştırma kabındaki süt ve yağ ile suda eritilen maya karıştırılır. Un ve tuz ilave edilerek hamur yoğrulur.
2.Hamur üzeri nemli bir bezle kapatılarak sıcak bir yerde 30-40 dak.  dinlenmeye bırakılır.
3.Zeytinli için; hamur orta boy bir kesme tahtasında merdane yardımıyla kesme tahtasını kaplayacak kadar açılır.
4.Hamurun üzerine zeytin ezmesi sürülür ve çok sıkı olmayacak şekilde bir rulo yapılarak, iki parmak kalınlığında kesilir.
5.Yağlanmış fırın tepisine dizdiğimiz zeytinli çöreklerin üzerine yumurta sarısı sürülerek susam serpilir.
6.Peynirli için; ceviz büyüklüğünde aldığımız hamurlar elde açılarak içine peynirli maydanozlu harç konularak kapatılıp yuvarlanarak fırın tepsisine dizilir.
7. Peynirli çöreklerin üzerine de yumurta sarısı sürülerek çörek otu serpilir.


 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder